Stonka ziemniaczana może wyrządzić duże szkody w naszych uprawach, dlatego też należy przeciwdziałać.

Obecnie najskuteczniejsze są opryski stosowane na uprawy, oczywiście należy je odpowiednio dozować. Ziemniak jest stosunkowo dobrze uodporniony na insekty, rośliny ziemniaka mogą stracić do 30% swoich liści i łodyg bez utraty plonów. Ich najbardziej krytyczny okres przypada po kwitnieniu, kiedy bulwy zaczęły nabierać masy. W zależności od wielkości upraw można usuwać stonkę ręcznie, lub też mechanicznie. Warto także pamiętać że największe szkody powodują larwy, szkodniki mogą zimować w glebie, dlatego też należy pamiętać że mogą wychodzić one wiosną. Ważne w tym przypadku jest określenie terminu wylęgu larw, może być to kwiecień i maj. Dlatego też w tym czasie należy oglądać dokładnie rośliny. Wyczucie czasu w którym dokonamy oprysków będzie z pewnością miało duży wpływ na efekty. Oczywiście musimy dokładnie zapoznać się z instrukcją dawkowania. Oprysków nie powinno się wykonywać w czasie silnych wiatrów, oprysk może zostać łatwo zniesiony na inne uprawy, przyczyni się to do spadku wydajności, jak również może zagrozić innym roślinom. Dlatego dobrze należy sprawdzić warunki, dodatkowo w tym, okresie nie może być zbyt gorąco, opryski bowiem mogą zbyt szybko spłynąć przez co nie dostaną się do gleby. Dlatego też dobrze będzie wybrać dzień w kiedy ziemia będzie wilgotna.

Dlatego też dobrym pomysłem są opryski w nocy i nad ranem, kiedy na liściach będzie znajdowała się tylko rosa, a środki z liści i łodyg nie będą zbyt szybko parowały.

uprawy-08

Mogło by to spowodować iż oprysk będzie nieskuteczny. Oczywiście zwalczanie szkodników w ziemniaku może okazać się większym problemem dlatego też czasem trzeba będzie powtórzyć opryski, warto przy tym brać pod uwagę rozwój stonki, inne środki będziemy stosowali w przypadku larw inne natomiast w przypadku dorosłych osobników – zwalczanie maku polnego w zbożach ozimych. Obecnie stosowane środki ochrony roślin działają selektywnie przez co znacznie zwiększa się ich wydajność.